- Каква е минималната работна заплата от 01.04.2022 г.? – 710 лева
Какъв е минималния месечен осигурителен доход за 2022г. на самоосигуряващи се лица – 710 лева
Какъв е максималния размер на осигурителния доход за 2022 г.? – 3400 лева
Какъв е минималния месечен размер на осигурителния доход за земеделски производители и тютюнопроизводители? – 710 лева
Какъв е размера на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 2 год.възраст през 2022 г.? – 710,00 лева
Колко дни от болничните се изплащат от работодателя? – Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 % от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност. Останалите дни се изплащат от НОИ
Върху каква сума се дължи здравна осигуровка,когато лицето на тр.договор е във временна неработоспособност поради болест,бременност и раждане и отглеждане на малко дете? – 710 лева
Върху каква сума се изчислява здравна осигуровка на лицата в неплатен отпуск и без трудов стаж? – 710 лева
Колко време трябва да съм се осигурявал, за да имам право на болничен? – 6 месеца осигурителен стаж
Какъв е периодът от който се изчисляват обезщетенията при временна неработоспособност? – 18 календарни месеца
Как се определя размера на дневното парично обезщетение при бременност и раждане? – Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица-внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
След като е прекратено трудовото правоотношение, имам ли право да продължа да получавам болнични? – от 01.01.2018 г. – НЕ! Нямате право на болничен след като напуснете работа.
Каква е еднократната помощ при раждане 2021 г.? – За първо дете – 250 лв.; за второ дете – 600лв.; за трето дете – 300 лв.; за четвърто и всяко следващо дете – 200 лв.
В какъв срок самоосигуряващият се може да променя процентът върху който се осигурява? – самоосигуряващият се може да променя процентът върху който се осигурява за текущата година, до 31 януари на текущата година.
Какви са лихвите за невнесени в срок задължения за осигуровки? – Вземанията за невнесени осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнителното задължително пенсионно осигуряване и за неправилно извършени осигурителни разходи се събират с лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 10 пункта.
До колко работни дни не платения отпуск се зачита за трудов стаж? – до 30 работни дни през една календарна година
Какви са ограниченията за плащане в брой през 2022 г.? – 10,000лв.
Какъв е срокът след напускане на работа да се регистрирам на борсата? – Срокът е 7 работни дни от прекратяване на договора. Брои се от първия неработен ден. Ако се изпусне срока, санкции няма, но се намалява обезщетението, което трябва да се получи.
Кой има право на парично обезщетение за безработица? – Лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването.
Как се заплаща извънреден труд?
– 50 на сто за работа през работните дни
– 75 на сто за работа през почивните дни
– 100 на сто за работа през дните на официални празници
– 50 на сто за работа при сумирано изчисляване на работното врем
- Кога се дължат лихви при месечните авансови вноски съгл.ЗКПО? – Предприятията, внасящи месечни авансови вноски ще дължат лихва, когато дължимият годишен корпоративен данък за 2022 г. надвиши с над 20% сумата на декларираните месечни авансови вноски за 2022 г.
- Кога се дължат лихви при тримесечните авансови вноски съгл.ЗКПО? – При тримесечните авансови вноски съпоставката е малко по-различна, поради това, че в рамките на годината не се внасят 4 тримесечни авансови вноски, а само 3. Поради това, че се внасят ¾ от авансовите вноски, то съпоставката следва да се направи с ¾ от дължимият годишен корпоративен данък (75% от годишния данък). В тази връзка предприятията, внасящи тримесечни авансови вноски ще дължат лихва, когато 75% от дължимият годишен корпоративен данък за 2022 г. надвиши с над 20% сумата на декларираните тримесечните авансови вноски за 2022 г.
- Какъв е размерът на данъчни облекчения за трудоустроени по трудови договори? – От месечно намаление на данъчната основа с 660 лева и от обща годишна данъчна основа – намаление на данъчната основа с 7920 лева годишно
- Какви са процентите на необходимо присъщите разходи за 2020 г.? – За доходи от наеми – 10% ; За граждански договори – 25%; За авторски хонорари – 40%; За регистрирани земеделски производители – 60%